+421 948 633 855 | info@sompsickar.sk

Doručenie a výmena ZDARMA !

Záruka 3 roky

pes kvíva na prednú nohu

Pes kríva na prednú nohu – kompletný zoznam príčin

Každého psíčkara zaskočí keď zistí, že jeho pes kríva na prednú nohu. Vo väčšine prípadov sa jedná len o malý problém, ako je zaseknutá trieska v labke, poprípade porezaný vankúšik. V niektorých prípadoch sa však môže jednať o horšie problémy ako sú dysplázia, artritída či tumor.

V tomto komplexnom článku si popíšeme všetky možné dôvody, ich príznaky a kedy ísť problém preveriť k veterinárovi.

Poznámka: kliknutím na jednotlivé časti obsahu sa môžete presunúť do danej časti článku.

Problémy s labkou

Cudzie objekty 

Najčastejším dôvodom prečo psíci krívajú na prednú nohu môže byť uviaznutý kúsok skla, úlomok nejakého ostrého predmetu alebo tŕň.

Tento problém si často všimnete tak, že psík kríva na danú nohu a často si dané miesto olizuje a pokúša sa vybrať predmet z labky. Keďže vo väčšine prípadov sa jedná o malé úlomky – stačí daný predmet vybrať z labky, vydezinfikovať a obviazať dané miesto. 

Zverolekára odporúčame navštíviť v prípade, že sa jedna o úlomok, ktorý je zapichnutý hlboko, dané miesto príliš krváca a nie je možné zastaviť krvácanie, poprípade miesto zranenia začína byť zapálené a hnisať.

Poškodenie pazúra

V okolí poškodeného miesta je viditeľné krvácanie, poprípade opuch a môžeme si všimnúť, že psík uprednostňuje jednu nohu. 

Najčastejšie sa to stáva, ak psík rýchlo beží po tvrdých povrchoch, alebo sa pazúr zachytí v koberci, poprípade nesprávne zastrihnutie pazúru.

Vo väčšine prípadoch sa dané miesto zahojí samo. Veterinára odporúčame navštíviť až vtedy keď miesto je výrazne opuchnuté, poprípade hnisá.

Zranenia

Natiahnutia a vyvrtnutia

Ak sa jedná o poškodenie väzov tak je to vyvrtnutie a ak sa jedná o poškodenie svalov alebo šliach, tak hovoríme o natiahnutí.

Prvým príznakom je krívanie psíka, taktiež môžeme pozorovať v danej oblasti opuch a psík prejavuje viditeľnú bolesť pri dostupovaní. Psík tiež často nepoužíva túto nohu a kňučí pri dotyku daného miesta.

Najčastejšie sa tieto situácie stávajú pri behaní, skákaní a prílišnom šantení.

Veterinára odporúčame navštíviť, ak krívanie pretrváva viac ako 5 dni. V prípade, že je viditeľný opuch a prejavy silnej bolesti – odporúčame ísť do lekára hneď.

Porezania a otvorené rany

Otvorené rany sú charakterizované otvorenou kožou, krvácaním a znakmi infekcie, ako je opuch a začervenanie daného miesta.

Tieto nehody sa najčastejšie stávajú keď psík pri svojich aktivitách stúpi na kúsok prasknutého skla.

Ak sa jedná o menšie poranenia, väčšinou postačí vydenzifikovať ranu a potom ju obviazať. Ak sa jedná o hlbokú ranu, výrazné krvácanie, poprípade miesto je zapálené a hnisá – vtedy odporúčame navštíviť zverolekára.

Dislokácia 

Dislokácia nastáva ak je kosť dislokovaná zo svojho pôvodného miesta v kĺbe. Všimnete si to keď je vidieť, že noha psíka sa nenachádza vo svojej správnej polohe.

Dislokácia nastáva najčastejšie pri závažnejších nehodách ako sú pády, poprípade ak psíka zrazí auto. Dislokáciu sprevádza veľká bolesť a je nevyhnutné navštíviť zverolekára ihneď.

Problémy s kĺbmi

Artritída

Artritídu môžeme definovať ako zápal v kĺboch. Všimnúť si ju môžeme tak, že psík postupom času začína krívať viac a viac, pôsobí stuhnuto a má problémy vstať z pelechu po dlhšom odpočinku. 

Artritídu môžeme väčšinou pozorovať na starších psoch. Ak si všímate vyššie spomenuté príznaky artritídy – odporúčame navštíviť zverolekára čo najskôr, keďže včasná diagnóza napomôže zmierniť dopad artritídy.

Dysplázia lakťového kĺbu

Dysplázia lakťového kĺbu je predovšetkým dedičná choroba, pri ktorej sa kĺb nevyvíja správne čo spôsobuje neprirodzenú záťaž na kĺb a nastáva skoršie opotrebenie.

Toto dedičné ochorenie sa najčastejšie prejavuje u väčších plemien v strednom veku a prvé príznaky sú krívanie, opuch kĺbu a menší záujem o šantenie sa. Ak začnete pozorovať tieto príznaky, odporúčame navštíviť veterinára.

Osteochondróza 

Tento termín opisuje stav kĺbu, pri ktorom kosť pod chrupavkou odumiera v dôsledku nedostatku prietoku krvi, čo vedie k odlúčeniu chrupavky a kosti a spôsobuje bolesť a problémy s kĺbom​.

Na tento stav vplýva genetika a najčastejšie nastáva u veľkých plemien, predovšetkým ak šteniatko rastie príliš rýchlo. Narozdiel od dysplázie, tento stav nastáva u šteniatok v mladšom veku už v 4 – 10 mesiacoch. V prípade, že si všimnete krívanie, opuch a bolesť ktorá pravdepodobne vychádza z kĺbov, odporúčame navštíviť veterinára čo najskôr.

Problémy s kosťami

Panostitída

Zápal kosti, ktorý sa často pozorujeme na mladých, rastúcich psoch. Častou príčinou je rapídny rast najmä u väčšich plemien a môžeme ho spozorovať krívaním, ktoré prechádza z jednej nohy na druhú. Taktiež psík prejavuje bolesť pri pohmate kosti.

Odporúčame navštíviť zverolekára hneď keď si začnete všímať krívanie, ktoré prechádza z nohy na nohu.

Nádor kosti (Osteosarkom)

Zhubný nádor v kostiach. Príčinou je často genetická predispozícia, vek aj druh plemena. Prvé príznaky sú neustále krívanie, opuch a zjavná bolesť. Psík často vykazuje slabosť v celom tele.

V prípade, že si všimnete tieto príznaky, odporúčame navštíviť zverolekára čo najskôr.

Neurologiclé problémy

Poškodenie alebo stisnutie nervov

Tento problém sa prejavuje neobvyklou chôdzou. Chôdza často vyzerá, akoby pes ťahal nohu. Pes tiež môže mať zníženú citlivosť v končatine. Ak máte podozrenie, odporúčame navštíviť veterinára čo najskôr.

Častou príčina problémov s nervami je prílišné fyzické zaťaženie, úraz, poprípade možný tumor. 

Problémy s chrbticou

Najčastejšie charakterizuje degeneratívne ochorenie diskov, poranenia chrbtice úrazom alebo vrodené malformácie.

Pes v takých prípadoch najčastejšie zažíva bolesť pozdĺž chrbtice, môžete pozorovať neochotu chodiť a neurologické deficity ako je ťahanie nohy alebo slabosť.

Ďalšie choroby

Infekcie prenášané kliešťami

Môžeme rozpoznať prerušovaným krívaním, horúčkou, letargiou a opuchnutými kĺbmi. Navštívte veterinára ak máte podozrenie, že v nedávnej dobe Vášho psíka pohryzol kliešť.

Autoimunne ochorenia

Ochorenia, pri ktorých imunitný systém napáda vlastné tkanivá tela. Rozpoznateľné sú krívaním, opuchom kĺbov, bolesťou a letargiou. Autoimunne ochorenia môžu byť spôsobené infekciou, ale aj genetickými predispozíciami.

Ak spozorujete u svojho psa krívanie, opuchy kĺbov, bolesť, letargiu alebo zmeny na koži, ktoré by mohli naznačovať autoimunitné ochorenie, odporúčame navštíviť zverolekára.

Záver

Krívanie na prednú nohu u psa môže mať mnoho príčin. Od menších poranení až po závažnejšie zdravotné problémy. Ak si všimnete, že Váš pes kríva, je dôležité daný problém čo najskôr konzultovať s veterinárom, aby sa určila presná príčina a zabezpečila adekvátna liečba.

Pokiaľ ide o pohodlie Vášho psíka počas rekonvalescencie alebo aj ako preventívne opatrenie na podporu zdravia kĺbov a svalov, odporúčame zvážiť ortopedický pelech pre psa. Naša kolekcia ortopedických pelechov je navrhnutá tak, aby poskytovala maximálnu oporu a pohodlie, čím môžete pomôcť zmierniť tlak na kĺby a podporiť rýchlejšie zotavenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doručenie a výmena ZDARMA

Platba kartou / dobierka / bankový prevod

Bezpečný nákup – eshop s SSL certifikátom

Záručná doba 3 roky