+421 948 633 855 | info@sompsickar.sk

Doručenie a výmena ZDARMA !

Záruka 3 roky

Dysplázia bedrového kĺbu u psa

Ako majitelia psov a srdcom psíčkari chceme pre našich chlpatých priateľov vždy to najlepšie a z toho dôvodu je dôležité byť informovaný o zdravotných problémoch, ktoré môžu našich psíkov postihnúť. Jedným z najčastejších ortopedických problémov je dysplázia bedrového kĺbu u psa.

Dysplázia bedrového kĺbu u psa je ochorenie, ktoré spôsobuje psíkom bolesť, nepohodlie a obmedzenú pohyblivosť. Po prečítaní tohto článku budete vedieť ako rozpoznať symptómy dysplázie, kedy navštíviť zverolekára a ako zmierniť bolesti Vášho psíka a zlepšiť tak kvalitu jeho života.

Poznámka: kliknutím na jednotlivé časti obsahu sa môžete presunúť do danej časti článku.

Čo je to dysplázia bedrového kĺbu u psa ?

Predstavte si, že bedrový kĺb psa je ako lopta a jamka. Lopta by mala hladko zapadnúť do jamky a pohybovať sa bez problémov. 

Pri dysplázii bedrového kĺbu sa lopta a jamka nevyvinú správne a lopta nesedí dobre v jamke. Namiesto hladkého pohybu je kĺb nestabilný, čo spôsobuje trenie a kĺb sa opotrebuje rýchlejšie ako by mal.

Ako dysplázia bedrového kĺbu ovplyvňuje život psíka ?

Nesprávne vyvinuté bedrové kĺby (dysplázia) môžu viesť k chronickým zápalom, bolesti a neochote vykonávať bežné činnosti ako behanie.

Z dlhodobého horizontu toto ochorenie spôsobuje opotrebenie chrupavky kĺbu, čo ešte viaz zvýši bolesť a zníži kvalitu života psíka do takej miery, že bude mať problémy s bežným chodením.

Príčiny dysplázie bedrového kĺbu u psa

Táto choroba má silnú genetickú zložku, čiže ak rodičia šteňaťa majú túto chorobu – je veľká pravdepodobnosť, že šteňa ju zdedí tiež a nesprávny tvar a funkcia kĺbu sa prejaví v dospelosti.

Okrem genetických faktorov majú na vznik a priebeh dysplázie bedrového kĺbu vplyv aj ďalšie faktory:

  1. Strava psíka – vývoj kostí môžeme ovplyvniť aj kvalitnou a vyváženou stravou. Prekŕmovanie psíka už keď je šteňa može viesť k prílišnemu priberaniu na jeho váhe, čo prispieva k rozvoju dysplázie.
  2. Rýchly rast psíka – rýchy rast môže zvýšiť riziko vzniku dysplázie bedrového kĺbu. Kontrola rastu prostredníctvom optimálnej stravy a dostatočného pohybu je veľmi dôležitá.
  3. Pohyb psíka – nedostatok alebo naopak prílišný pohyb môže ovplyvniť vývoj bedrového kĺbu šteňaťa. Preto je potrebné, aby šteňa malo optimum fyzickej aktivity. Preto milí psíčkari darujte svojmu psíkovi každý deň jednu poriadnu predchádzku.

Príznaky, diagnóza a stupne dysplázie bedrového kĺbu u psa

Včasné rozpoznanie príznakov dysplázie je kľúčové pre účinnú liečbu. Preto odporúčame pozorovať správanie sa psíka a všímať si zmeny v jeho pohybe. Prvé príznaky sú:

  • ťažkosti pri vstávaní, ľahaní,
  • psík má problémy chodiť po schodoch,
  • nepravidelný a nestabilný pohyb, krívanie,
  • kňučanie pri pohybe,
  • znížená aktivita a ochota behať,
  • viditeľná bolesť pri dotknutí sa bedrového kĺbu.

Ak spozorujete niektorý z vyššie spomenutých symptómov – odporúčame kontaktovať veterinára čo najskôr.

Pri diagnostikovaní dysplázie bedrového kĺbu u psa veterinár v prvom rade urobí fyzické vyšetrenie, kedy skontroluje pohyblivosť bedrového kĺbu a všíma si známky obmedzenia pohybu a bolesti psíka.

Následne nasleduje RTG vyšetrenie, kedy zverolekár môže na snímkach vidieť tvar a polohu kĺbov a určiť stupeň dysplázie.

Stupne dysplázie bedrového kĺbu u psa

Normálny kĺb bez dysplázie – kĺb je bez akýchkoľvek abnormalít a pes sa pohybuje bez akýchkoľvek známok nepohodlia.

Hraničný / prechodný stupeň dysplázie – v tomto štádiu si môžete všimnúť občasné ťažkosti pri vstávaní. 

Ľahký stupeň dysplázie – psík okrem ťažkosti pri vstávaní má menšiu ochotu behať a skákať. V prípade, že je unavený -môžete si všimnúť občasné krívanie. 

Stredný stupeň dysplázie – psík okrem predošlých problémov zjavne kríva a je neochotný hrať sa a behať. V tomto štádiu môže byť zreteľná bolesť bedrových kĺbov pri pohybe.

Ťažký stupeň dysplázie – psík často zostáva ležať. Často sa prejavuje bolesť pri dotyku bedrových kĺbov. Takžiež je možné vidieť stratu svalovej hmoty v oblastí bedier.

Liečba dysplázie bedrového kĺbu u psa 

Normálny kĺb – ak psík netŕpi žiadnymi príznakmi dysplázie, stačí udržiavať optimálnu stravu a váhu psíka, dostatočný pohyb a zabezpečiť pohodlný pelech pre odľahčenie tlaku na kĺby.

Prechodný stupeň dysplázie – okrem vyššie spomenutých prevencií je vhodná pravidelná návšteva veterinára a zvážiť doplnky stravy ako glukozamín a chondroitín.

Ľahký stupeň dysplázie – v tomto štádiu okrem vyššie spomenutých opatrení je už potrebné zabezpečiť ortopedický pelech pre psíka kvôli odľahčeniu tlaku na kĺby. Tiež odporúčame fyzioterapiu, čo pomôže psíkovi zvýšiť pohyblivosť kĺbu a posilní svalstvo okolo bedier.

Stredný stupeň dysplázie – v tomto štádiu je už na zverolekárovi zváženie nesteroidných protizápalových liekov na zmiernenie bolesti a zápalu. Taktiež okrem ortopedického pelechu bude potrebné zvážiť ďalšie ortopedické pomôcky ako je ortéza na podporu kĺbov.

Ťažký stupeň dysplázie – psík už trpí bolesťami, takže bude na zverolekárovi zváženie ďalších liekov na zníženie bolesti a zápalu. Taktiež v tomto štádiu je možné zvážiť chirurgický zákrok.

Ako môže ortopedický pelech pomôcť pri dysplázii bedrového kĺbu ?

nemecký ovčiak ležiaci na ortopedickom pelechu Top Splendor

Hlavné výhody ortopedických pelechov sú:

Zmiernenie tlaku na kĺby – ortopedické pelechy sú navrhnuté tak, aby rozkladali váhu psíka na priestore, na ktorom leží a tým pádom zmiernili tlak na kĺby a kosti.

Podpora správnej polohy pri ležaní – tieto pelechy pomáhajú udržiavať chrbticu a kĺby v správnej polohe pri ležaní, čo vedie k zlepšeniu celkovej pohyblivosti psíka.

Komfort a teplo – ďalším účinkom týchto pelechov je, že udržujú teplo, ktoré následne uvoľňuje svalovú a kĺbovú stuhnutosť.

Ušetria návštevy zverolekára – v prípade, že psík má takýto pelech už v mladosti, môžete takto oddialiť jeho ortopedické problémy a ušetriť tak peniaze minuté u zverolekára.

Skúsenosti psíčkarov s ortopedickými pelechmi pre psov 

Mnohí psíčkari, ktorých psíkovia používajú ortopedické pelechy zaznamenali výrazné zlepšenie v pohodlí svojich psíkov. Najčastejšie sa stretávame s:

  • Zlepšený spánok– veľa majiteľov si všimlo, že psíkovia spia hlbším spánkom. Tým pádom ich psíkovia sú počas dňa kľudnejší a viac počúvajú.
  • Znížená bolesť – väčšinou už po niekoľkých týždňoch je na psíkoch vidieť, že trpia menej.
  • Lepšia pohyblivosť – po použití ortopedických pelechov si majitelia všimli, že ich psy majú lepšiu pohyblivosť a sú ochotnejšie sa zapájať do fyzických aktivít.
  • Dlhodobá spokojnosť – ortopedické pelechy vydržia štandardne dlhšie ako klasické pelechy. To ušetrí peniaze z dlhodobého hľadiska.

Záver

Dysplázia bedrového kĺbu psíka je vážne ochorenie, ktoré je do veľkej miery dedičné, no jej zhoršovanie sa dá ovplyvniť správnou životosprávou.

V prípade, že Váš psík zažína javiť známky krívania, alebo je viditeľné, že menej behá a skáče –  odporúčame navštíviť zverolekára, ktorý diagnostikuje či sa skutočne jedná o dyspláziu bedrového kĺbu. Držte sa:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Doručenie a výmena ZDARMA

Platba kartou / dobierka / bankový prevod

Bezpečný nákup – eshop s SSL certifikátom

Záručná doba 3 roky